Chcę anulować pożyczkę, którą zaciągnąłem, co muszę wiedzieć?

Wyjaśnimy, co powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz wcześniej anulować umowę, w tym znaczenie okresów odstąpienia od umowy, aby nie kosztowało Cię to.

Kary za zerwanie umowy kredytowej

Umowy mogą być pisemne lub ustne, ale zawsze najlepiej jest dostać pisemną umowę, jeśli możesz. I uważnie przeczytaj mały wydruk przed podpisaniem umowy – może to zaoszczędzić sporo pieniędzy i kłopotów później.

Po zawarciu umowy są one z definicji prawnie wiążące i zwykle trudno jest je anulować bez kary finansowej.

Ale w pewnych okolicznościach masz prawo do anulowania w określonym czasie. Jest to nazywane okresem „odstąpienia od umowy”, a czas trwania tego okresu zależy od tego, co kupiłeś i od sposobu, w jaki go kupiłeś.

Dowiedz się, jak anulować umowę bez ponoszenia konsekwencji

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim masz 14 dni na wycofanie się z umowy kredytowej lub pożyczki. Przepisy mają zastosowanie do wszystkich umów o kredyt, niezależnie od tego, czy są dokonywane osobiście, przez Internet, czy przez telefon.

Twoje prawo do odstąpienia od umowy pożyczki zostanie rozszerzone na wszystkie umowy objęte tą dyrektywą, a także umowy kupna na raty, umowy o ustanowienie kredytu maklerskiego i pożyczki biznesowe.

Jeśli uważasz, że dostawca pożyczki zrobił coś złego, możesz skierować swoją skargę do Biura Rzecznika Praw Finansowych.

Powiadomienie o REZYGNACJI z kredytu

Zawiadomienie o odstąpieniu może zostać złożone na piśmie lub ustnie, ale będziesz musiał spłacić kapitał i odsetki naliczone między zaciągnięciem pożyczki a spłatą.

14-dniowy okres odstąpienia od umowy biegnie od dnia zawarcia umowy lub później, od otrzymania kopii umowy lub powiadomienia o limicie kredytowym na karcie kredytowej.

Chociaż możesz odstąpić od umowy o kredyt, nie wpłynie to na samą umowę lub przedmiot zamówienia.

Więc jeśli na przykład korzystasz z kredytu na sfinansowanie zakupu samochodu, możesz odstąpić od umowy o kredyt, ale nadal będziesz musiał zapłacić za samochód, ponieważ zawarłeś umowę z dealerem, by kupić samochód.

Jeśli zdecydujesz się na rezygnację najczęściej musisz to zrobić na piśmie więc prześlij lub zanieś do banku lub innego pożyczkodawcy dokument, w którym informujesz o odstąpieniu od umowy. Najlepiej skorzystaj z wzoru udostępnionego przez bank lub firmę, w której zaciągnąłeś pożyczkę.

Liczy się data stempla pocztowego, a nie moment dostarczenia odstąpienia do instytucji finansowej. Jeśli wyślesz odstąpienie w 14. dniu po podpisaniu umowy, to zostanie ono uwzględnione.

Jeśli korzystasz z poczty to wybierz list polecony, żeby mieć potwierdzenie nadania odstąpienia z wyraźną datą oraz danymi odbiorcy. Jeśli odstępujesz od umowy w oddziale banku lub firmy pożyczkowej, poproś o potwierdzenie tego faktu na piśmie.

Anulowanie umowy podpisanej poza lokalem

Masz również prawa wynikające z Ustawy o kredytach konsumenckich. Aby anulować twoją umowę pożyczki lub kredytu, jeśli umowa kredytowa została podpisana poza zwykłymi lokalami gospodarczymi wierzyciela. Na przykład, jeśli podpiszesz umowę w swoim domu, miejscu pracy lub na stoisku wystawowym w centrum handlowym.

W takich przypadkach obowiązuje pięciodniowy okres odstąpienia od umowy, który rozpoczyna się w momencie otrzymania drugiej kopii umowy (zawierającej formularz anulowania).
Wczesne rozliczenie

Jeśli chcesz wcześniej spłacić pożyczkę, szczegółowe informacje o ustawie o kredycie konsumenckim, na które powinieneś otrzymać rabat od wszelkich odsetek i wszelkich opłat, które zapłaciłeś.

Aby to zrobić, napisz do pożyczkodawcy i poproś go o podanie wcześniejszej kwoty do spłaty pożyczki. Jest to całkowita kwota, jaką musisz zapłacić, aby w pełni spłacić pożyczkę, włącznie z rabatem.

Pożyczkodawca jest zobowiązany do podania kwoty w pełnej kwocie i od 28 dni od otrzymania wniosku o spłatę żądania w całości. Odsetki są zależne od tego, kiedy zaciągnąłeś pożyczkę i ile ją wykupiłeś.
Częściowe wczesne rozliczenie

Jeśli chcesz wcześniej spłacić część pożyczki, możesz poprosić o częściowe wcześniejsze rozliczenie. Kwota rabatu, który otrzymasz, będzie mniejsza niż w przypadku całkowitego spłacenia pożyczki.

Jeśli zdecydujesz się spłacić część pożyczki, wpłynie to na sposób spłaty pozostałej części pożyczki.

Umowa kredytowa może jasno określać, w jaki sposób wpłynie to na pozostałe raty kredytu. Jeśli nie, możesz negocjować z pożyczkodawcą, czy redukujesz regularne raty, czy też spłacasz resztę należnej kwoty w krótszym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *